Çanakkale Savaşı İle İlgili Dijital Arşivler

Çanakkale Savaşı yakın tarihimizin en önemli çatışmalarından biri. Sadece Türk tarihi açısından değil, dünya tarihi açısından önem taşıyan bir tarihi olay. Tarihsel hafızamız ve ulusal kimlik inşasında da önemli bir yere sahip. Her yıl devlet yöneticilerinin önem verdiği törenlerle kutlanıyor.

Ama maalesef Türkiye’de dijital tarih arşivleriyle ilgili geri kalmışlık ve vizyon eksikliği kendini bu konuda da gösteriyor. Çanakkale Savaşı ile ilgili henüz hiçbir ciddi dijital tarih arşivi çalışması yapılmış değil.

Savaşa katılan diğer ülkelerin dijital arşivlerinde Çanakkale Savaşı ile ilgili binlerce belgeye bulunmaktadır. Çanakkale Savaşı konusunda birinci el kaynaklara ulaşmak isteyenler için, bu konuda dijital doküman içeren yurt dışı online arşivleri derledik.

Australian War Memorial

Birinci Dünya Savaşı başta olmak üzere, savaşlarda ölen Avusturalyalı askerlerin anısını yaşatmak için kurulan Australian War Memorial büyük bir müze ve arşiv içeriyor. Arşivindeki tarihi belgelerin büyük bir çoğunluğu dijital ortama taşınmış. Toplam 500 bine yakın belgeye online erişilebiliyor.

Çanakkale Savaşı ile ilgili farklı nitelikte (fotoğraf, resim, mektup, günlük, hatırat, harita vs.) binlerce belgeye üyelik ve benzeri herhangi bir sınırlama olmaksızın ulaşabilirsiniz. Çanakkale Savaşı ile ilgili dünyadaki en zengin dijital arşiv.

Web sitesi (arama sayfası): https://www.awm.gov.au/advanced-search

Çanakkale Savaşı arşivleri
Çanakkale Savaşı’nda mermi ile delinmiş, Avustralyalı bir askere ait günlük. Australian War Memorial arşivinden.

Imperial War Museums

İngiltere’de bulunan Imperial War Museums adından da anlaşılacağı gibi savaşla ilgili müze ve arşivleri içeren bir kurum. Çanakkale Savaşı ile ilgili zengin bir koleksiyonu var. Dijital arşivinden bu konuda binlerce belgeye ulaşabilirsiniz.

Web sitesi (arama sayfası): http://www.iwm.org.uk/collections/search


Fransa Milli Kütüphanesi

Fransa Milli Kütüphanes dünyanın en geniş dijital kütüphanelerinden biri. 5 milyondan fazla belgeye online açık erişim var. Çanakkale Savaşıile ilgili binlerce belgeye ulaşabilirsiniz.

Web sitesi: http://gallica.bnf.fr


Yeni Zelanda Milli Kütüphanesi

Çanakkale’de Büyük Britanya güçleri içinde yer alan ANZAC birlikleri Avustralya’nın yanı sıra Yeni Zelandalı askerlerden oluşuyordu. Dolayısıyla Yeni Zelanda müze ve kütüphanelerinde bu konuyla ilgili birçok belge mevcut. Yeni Zelanda Milli Kütüphanesi dijital koleksiyonlarında Çanakkale Savaşı ile ilgili çok sayıda belge bulabilirsiniz.


Web sitesi: http://natlib.govt.nz/collections


Kongre Kütüphanesi

ABD Kongre Kütüphanesi dijital kütüphaneciliğin dünyadaki öncülerinden biri. Her ne kadar ABD Çanakkale Savaşı’na katılmamış olsa da, bu konuyla ilgili Kongre Kütüphanesi dijital arşivinde çok sayıda belge mevcut.

Web adresi: http://www.loc.gov

Çanakkale Savaşı Türk askeri
Çanakkale Savaşı’nda Türk makineli tüfek birliği. ABD Kongre Kütüphanesi dijital koleksiyonundan.


Flickr Tarihi Fotoğraf Arşivi 

Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr dünya genelinde müze, kütüphane ve arşiv kurumlarıyla işbirliği yaparak tarihi belge niteliğindeki fotoğrafları dijital olarak kullanıma sunuyor. Flickr The Commons adını taşıyan bu proje ile yüz binlerce görsel belgeye ulaşılabiliyor. Çanakkale Savaşı ile ilgili birçok farklı kurumdan gelmiş çok sayıda görsel belge var.

Web adresi:https://www.flickr.com/commons