Türkiye’nin En İyi Dijital Kütüphaneleri

Dijital kütüphaneler ve online e-kitap arşivleri açısından Türkiye’nin çok iyi durumda olduğu söylenemez. Dünyada bu alanda ileri durumda olan ülkelerde genelde milli kütüphaneler bünyesinde geniş bir koleksiyona sahip ve web üzerinden herkese açık dijital kütüphaneler oluşturulurken, Türkiye’de bu alanda kapsamlı bir proje maalesef henüz mevcut değil. Yine de bazı kütüphaneler oldukça zengin dijital koleksiyonlar oluşturarak İnternet üzerinden kullanıma sunmuştur.

Bu yazıda Türkiye’de herkese açık online koleksiyonlara sahip dijital kütüphaneleri derledik. Tabii ki burada yasal olarak faaliyet gösteren dijital kütüphanelerden bahsediyoruz. Telifli eserleri izinsiz olarak paylaşan e-kitap arşivleri bu yazının konusu değil.

Milyonlarca e-kitap ve görsel belgeye erişebileceğiniz dünyanın önde gelen dijital kütüphanelerle ilgili bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Dünyanın En Büyük Dijital Kütüphaneleri

İBB Atatürk Kitaplığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Kitaplığı dijital kütüphane konusunda Türkiye’deki iyi örneklerden biri. E-kitap arşivi ve dijital görsel belge koleksiyonu oldukça zengin. Web sitesinden e-kitapların yanı sıra, yazma eserler, nadir matbu eserler, kartpostallar, haritalar gibi tarihi belgelere de erişebilirsiniz. Erişim için web üzerinden üye olmanız gerekli. Üyelik ücretsiz.

Atatürk Kitaplığı web adresi: http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr

IRCICA Farabi Dijital Kütüphanesi

İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) faaliyet geçirdiği Farabi Dijital Kütüphanesi, ülkemizde ve İslam dünyasında bu alanda güzel bir adım. Dijital koleksiyonlar daha çok tarihi belgeler içeriyor. Web sitesinden çok sayıda tarihi nitelikli e-kitabın yanı sıra arşiv belgesi, süreli yayın, görsel gibi kaynaklara erişebilirsiniz.

Farabi Dijital Kütüphanesi web adresi: https://e-library.ircica.org

Koç Üniversitesi Kütüphanesi

Koç Üniversitesi Kütüphanesi Türkiye’de üniversite kütüphaneleri arasında en güzel dijital kütüphane örneklerinden biri. Farklı türde binlerce belgeye web sitesi üzerinden üyelik gerekmeksizin erişebilirsiniz. E-kitap arşivi çok sayıda Osmanlıca yazma eser içeriyor. Ayrıca Anadolu tarihi ve kültürü konusunda oldukça zengin bir görsel arşivi var.

Koç Üniversitesi Kütüphanesi dijital koleksiyonları web adresi: http://cdm21054.contentdm.oclc.org/cdm/

Koç Üniversitesi Dijital Kütüphanesi ve e-kitap arşivi
Koç Üniversitesi Kütüphanesi Dijital Kaynaklarından çok sayıda yazma eserin tam metnine erişebilirsiniz.

SALT Online

Türkiye’nin önde gelen bağımsız kültür-sanat kurumlarından biri olan ve İstanbul ve Ankara’da merkezleri bulunan SALT’ın kütüphane ve arşivinde bulunan belgelerin önemli bir kısmına web üzerinden açık erişim imkanı var. Tarih, edebiyat, basın ve mimari gibi alanlarda yoğunlaşan SALT arşivinden çok sayıda e-kitap ve görsel belgeye erişebilirsiniz.

SALT web sitesi (belge taraması yapmak için): http://saltresearch.org

İSAM Kütüphanesi

İstanbul’da bulunan İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Kütüphanesi sosyal bilimler alanında Türkiye’nin en iyi kütüphanelerinden biri. Dijital kütüphanecilik konusunda da Türkiye’deki birçok kütüphaneye göre oldukça iyi bir durumda. E-kitap arşivleri ve dijital belge koleksiyonları oldukça zengin. Çok sayıda kitap ve tarihi belgeye herhangi bir üyelik gerekmeksizin web üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak belge tarama arayüzü pek kullanışlı değil. Her bir koleksiyon için ayrı bir tarama arayüzü düzenlenmiş. Ana sayfadan bu linklere erişebilirsiniz.

İSAM Kütüphanesi web adresi: http://ktp.isam.org.tr

Digital SSM: Sakıp Sabancı Müzesi Dijital Kaynakları

Sakıp Sabancı Müzesi dijital müzecilik konusunda Türkiye’nin en iyi örneklerinin başında geliyor. Müzenin tüm koleksiyonları dijital ortama aktarılmış ve herhangi bir üyelik gerekmeksizin web üzerinden herkesin kullanımına açılmış. Dijital koleksiyonu 80 bine yakın eser içeriyor. Özellikle resim ve hat sanatları açısından çok zengin bir içeriği var.

Digital SSM web adresi: http://www.digitalssm.org

Sakıp Sabancı Dijital Müzesi, Dijital Kütüphane
Sakıp Sabancı Müzesi Dijital Koleksiyonlarından Türk resim sanatına ait çok sayıda eseri inceleyebilirsiniz.

TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Sistemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesinde bulunan çok sayıda yazılı ve görsel belgeye açık erişim sistemi üzerinden herhangi bir üyelik gerekmeksizin erişebilirsiniz.

TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Sistemi web adresi: https://acikerisim.tbmm.gov.tr

Marmara Üniversitesi Nadir Eserler E-Kitap Arşivi

Marmara Üniversitesi Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan yazma eserler ve nadir matbu kitaplar dijitalleştirilerek web üzerinden kullanıma sunulmuş. Nadir eserlerden oluşan e-kitap arşivi oldukça zengin. Ücretsiz olarak online üyelik kaydı yaparak bu eserlere erişebilirsiniz.

Marmara Üniversitesi Kütüphanesi kataloğu web adresi: https://katalog.marmara.edu.tr

Ankara Üniversitesi Açık Erişim Sistemi

Ankara Üniversitesi Açık Erişim Sistemi oldukça zengin bir e-kitap arşivine sahip. Ayrıca Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında yayınlanan gazeteleri kapsayan güzel bir gazete arşivi var. Tüm içeriğe herhangi bir üyelik gerekmeden erişilebiliyor.

Ankara Üniversitesi Açık Erişim Yayınları web sitesi: http://onlineyayinevi.ankara.edu.tr

Halk Kütüphaneleri E-Kitap Arşivi

Kültür Bakanlığına bağlı halk kütüphanelerinin koleksiyonlarında bulunan yaklaşık 17 bin e-kitaba İnternet üzerinden ücretsiz erişebilirsiniz. Erişim üzerinden üye olmak gerekiyor.

Halk kütüphaneleri e-kitapları web adresi: http://koha.ekutuphane.gov.tr

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi Dijital Arşivi

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi web sitesinden kütüphaneye bağışlanmış veya üniversite tarafından edinilmiş özel ve kurumsal arşivlere erişebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi Dijital Arşivi web adresi: http://digitalarchive.boun.edu.tr

Türkiye’de eğitim ve kültür kurumları tarafından sağlanan açık erişim e-kitap arşivleri ve dijital kütüphaneler elbette burada sayılanlarla sınırlı değil. Burada kapsamlı koleksiyona sahip ve içeriğe web üzerinden ücretsiz erişim sağlayan kurumları derledik.